LUMIUS změnil náš přístup k nákupům elektřiny a plynu

24.3.2012

ROZHOVOR Společnost Kofola a.s., je součástí skupiny Kofola, jednoho z nejvýznamnějších producentů nealkoholických nápojů na čtyřech trzích střední a východní Evropy.

 Třebaže tato výroba nepatří k energeticky nejnáročnějším, bez spolehlivých cenově a kvalitativně akceptovatelných dodávek elektřiny a plynu se neobejde. Obojí Kofole dodává LUMIUS.

Na otázky Světa plného energií odpovídá ředitel nákupu Kofola Holding a.s. pan Tomáš Jendřejek:

Skupina Kofola zaměstnává zhruba 1900 lidí, z toho v ČR 600 lidí. Do produktového portfolia společnosti patří tradiční kolový nápoj s originální recepturou Kofola, řada ovocných nápojů, sirupů a koncentrátů Jupí, dětské nápoje Jupík a Jupík Aqua, přírodní pramenitá voda Rajec, Rajec Bylinka a Rajec Tajemství stromů, hroznový nápoj Vinea, Orangina, Pickwick Just Tea, Top Topic, pravá americká RC cola, dále značky Chito Tonic, Snipp, Citrocola a Citronela. V roce 2011 přibyl do portfolia Kofoly energetický nápoj Semtex a Erektus.“

Hospodářskou bilanci roku 2011 teprve vyhodnocujete. Nicméně: co už naznačují první zpracované výsledky za období leden-září 2011?

Navzdory chladným letním měsícům dokázala skupina Kofola za 3 čtvrtletí loňského roku zvýšit svoje konsolidované tržby o 248 mil. Kč. To představuje meziroční nárůst o 4,3 %. Provozní zisk stoupl meziročně o 9,2 %.

Využil toho management k dalšímu rozvoji a zkvalitnění výroby?

Samozřejmě. To je u nás železné pravidlo. A po řadu let, i před krizí. Investujeme zejména do nových technologií a do inovací, jež se promítnou jak do úspor vynaložené práce, surovinových a energetických vstupů, tak do samotné kvality finálních produktů. Jeden příklad za všechny: spustili jsme unikátní výrobní linku na výrobu nápojů bez konzervantů v Mnichově Hradišti v hodnotě cca 150 mil. Kč. Novou řadu sirupů Jupí s ovocnou šťávou a další zdravé výrobky teď budeme dodávat na trhy v ČR i na Slovensku.

Řada Vašich kolegů v managementu firem (a to i mimo resort výroba potravin a nápojů) si stěžuje na negativní dopady stále dražších surovinových a energetických vstupů do jejich bilancí. Jak to vidíte Vy, v Kofole?

Podobně. Navíc jsme se loni v létě museli vyrovnat s nepřízní prázdninového počasí. Zejména v červenci a srpnu. Jedno z nejstudenějších lét za posledních 150 roků se nemohlo nepromítnout do spotřeby našich výrobků a tudíž i našich tržeb. Na světových trzích se houpaly nejenom ceny elektřiny či plynu, ale v našem případě i obou základních surovin: cukru a PET granulátu.

Ruku v ruce s novými technologiemi se rozšiřuje rovněž produktové portfolio Kofoly. V poslední době o nealkoholické nápoje Semtex a Erektus.
Ruku v ruce s novými technologiemi se rozšiřuje rovněž produktové portfolio Kofoly. V poslední době o nealkoholické nápoje Semtex a Erektus.

Pro ilustraci: cena cukru, jehož výroba je u nás i v Evropě přísně kvótována, vzrostla za sledované období 1,5krát. Každoročně za nákup cukru vydáme přes 1 mld. Kč. Když si to vynásobíte 1,5krát, rázem Vám je jasné, nakolik musíte mobilizovat všechny síly a zdroje, aby jste neblahé dopady takového vývoje nejenom vykompenzovali, ale i ještě dosáhli zisku. My neustoupili od započatého procesu zefektivňování řízení, optimalizace procesů a snižování nákladů. Naopak: ještě přitvrdili.

Znamená to, že jste razantně zkrátili dodávky elektřiny a plynu od firmy LUMIUS?

To v žádném případě. I v době krize dbáme o maximální efektivnost jak ve výrobě, tak v řízení. Dobře hospodařit s elektřinou a plynem se musí vždycky. Obejít se bez nich - to nelze. My s firmou LUMIUS spolupracujeme s krátkou přestávkou od roku 2008. Každoročně se zúčastňovala výběrových řízení na dodávky elektřiny jak v ČR, SR, tak i v Polské republice, kde máme tří výrobní závody. Přitom trh v Polsku je v elektrické energii méně liberalizovaný a stát si zatím drží větší kontrolu nad cenami, než je tomu u nás.

Zásadní průlom ve spolupráci s LUMIUSem však započal v roce 2011. Předcházelo tomu dosti nepříjemné krizové období, kdy ceny energie v srpnu 2008 vylétly k hranici 80 eur/MWh. My jsme, „díky“ zvýšené obchodní aktivitě tehdejšího dodavatele, podlehli a v nejméně vhodnou dobu nakoupili na 2 roky dopředu. Po našem nákupu ovšem začaly ceny padat dolů, a to až k hranici 50 eur/ MWh. To byl pro nás velký šok. I přes snahy otevřít jednání s oním dodavatelem a zmírnit dopady poklesu cen se nám nepříznivý stav zvrátit nepodařilo.

Management Kofoly Holding a.s. investuje mnohamilionové sumy do další technologické modernizace výrobních provozů.
Management Kofoly Holding a.s. investuje mnohamilionové sumy do další technologické modernizace výrobních provozů.

V roce 2011 firma LUMIUS vyhrála výběrové řízení a od základů nám změnila pohled na nákup nejen elektrické energie, ale i plynu. Naučila nás každodenně sledovat ceny prostřednictvím burzy a zasílaných elektronických podkladů. Díky velmi operativnímu a nadstandardnímu přístupu jejího obchodníka pana Emila Fečka a jeho týmu nyní nakupujeme energie za aktuální ceny. Tento nákup máme plně v našich rukou a je pouze na nás za kolik, v jakých objemech a na jak dlouhé období energie nakoupíme. On-line sledování vývoje cen je pro nás dnes již každodenní rutinou. Nezabere více než 5 minut našeho času a my si již nedokážeme představit jiný způsob nakupování.

Lze tedy nějak kvantifikovat dosaženou úsporu?

Ano. Díky LUMIUSu ji počítáme v milionech korun ročně ve srovnání s minulým obdobím. Pro ilustraci: jenom spotřeba elektřiny ve všech závodech skupiny Kofola činí cca 60 000 MWh. Vřele doporučuji ostatním firmám, které ještě nevyužívají obchodování přes on-line burzu, aby tak činily.

Manažeři naší firmy dnes dokáží s jistou mírou přesnosti odhadnout vývoj cen energií a nakoupit i na 1-2 roky dopředu. Konkrétní nákupy však učiníme v nejpříhodnější dobu a víme, že se přitom budeme moci opřít o fundovanou a solidní obchodní politiku LUMIUSu.

Vzpomenutá krize nutí řadu podniků přehodnotit některé tradiční postupy a kooperační vazby s leckdy letitými partnery a hledat jiné. V případě energií lépe využívat alternativní zdroje. Je to i cesta, kterou se vydá Kofola?

Klasik říká: „Nikdy neříkej nikdy a nic nevylučuj dopředu!“ To je pravda. Pravda je ale i to, že je třeba hledat jen reálné zdroje a jen solidní partnery. Umím si představit, že dokážeme v jednotlivých provozech lépe a intenzívněji využít lokální možnosti. Kupř. energii sluneční, větrnou, dešťovou vodu pro nevýrobní účely, novou osvětlovací LED techniku apod.

Ředitel nákupu Kofola Holding a.s. pan Tomáš Jendřejek
Ředitel nákupu Kofola Holding a.s. pan Tomáš Jendřejek

Máme např. v šuplíku projekt vlastní malé elektrárny, která by nám pokrývala naší potřebu výrobního závodu a přebytky dodávala do sítě. Na druhé straně, ani v Kofole nemůžeme spoléhat jenom na přírodní faktory, pouze na nové a zatím kooperačně „neostřílené“ subjekty. Svět ještě čeká daleká cesta k PLNÉ náhradě, tradičních zdrojů elektrické energie. Jsem přesvědčen, že jsme na prahu nové průmyslová revoluce. Ta svět posune na jinou úroveň, a to nejen ve spotřebě energie. Otevře nám i nové obzory lidských hodnot.

Autor: spe

Svět plný energie > Rozhovory > LUMIUS změnil náš přístup k nákupům elektřiny a plynu

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

12.6.2019 177 GW obnovitelných zdrojů do provozu v roce 2018

AKTUALITY Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů uvedených v roce 2018 do provozu činil 177 GW. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt:

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

12.6.2019 177 GW obnovitelných zdrojů do provozu v roce 2018

AKTUALITY Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů uvedených v roce 2018 do provozu činil 177 GW. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt: