Jsme téměř ideální zákazníci

28.8.2013

FIREMNÍ ZÁKAZNÍK  Rodinná společnost MELECKY a.s. před několika lety zachránila výrobu papíru v závodě Aloisov.

Energie představují velkou část jejích výdajů, a tak snižování nákladů na jejich pořízení a úspory jsou pro podnik prioritou.

Nová hala závodu ve Vítkově.
Nová hala závodu ve Vítkově.

Čím se MELECKY Group zabývá?

Jsme rodinná firma, která vlastní dvě další výrobní společnosti: první je MELECKÝ a.s. v moravském Vítkově, což je typická zpracovatelská papírenská společnost. Vyrábíme papírové voštiny a výrobky z nich, obzvláště jednorázové papírové palety nebo fixační vložky pro balení výrobků.

Druhá je papírna Aloisov, která je na Šumpersku na řece Moravě. V ní se vyrábí papír na bázi celulózy i sběrových papírů. Specialitou jsou barevné papíry v celé barevné škále, které dodáváme především výrobcům školních a kancelářských potřeb po celé Evropě.

Jste zaměřeni spíše na český trh, nebo na export?

Obě společnosti jsou výraznými exportéry. Vyvážíme přes 50 procent produkce papíru a více než 80 procent voštinových výrobků. Exportním územím je kompletně Evropa od Švédska přes Francii po Chorvatsko a samozřejmě i okolní země.

Obě společnosti spolupracují s Lumiusem?

Ano, spolupracujeme jak v dodávkách zemního plynu, tak elektřiny. Vítkov je typicky zpracovatelský závod s odpovídajícím profilem spotřeby ve špičkách. Ale papírna už je jiná káva – jde o energeticky náročný provoz, který běží prakticky nepřetržitě bez velkých výkyvů v odběru díky nepřetržitému směnnému provozu. V první řadě potřebuje teplo, a tak ročně odebereme přes dva miliony kubických metrů plynu, a k tomu několik tisíc megawatthodin elektrické energie.

Náklady na energie jsou ročně v desítkách miliónů a odběr je opravdu rovnoměrný: rozdíl ve spotřebě tepla mezi létem a zimou je jen zhruba 10 procent a u elektrické energie je odběr v podstatě rovnoměrný. Až bych řekl, že jsme pro energetické společnosti téměř ideálním zákazníkem. Ale musím podotknout, že přístup Lumiusu tomu odpovídá.

Papírová voština se vyznačuje lehkostí, a přitom pevností.
Papírová voština se vyznačuje lehkostí, a přitom pevností.

Takže energie tvoří velkou část vašich nákladů?

V desítkách procent. Takže je to pro nás důležitá položka, kterou pečlivě sledujeme a neustále hledáme způsoby, jak ji snižovat. Nejdůležitější je spotřeba energie na jednu tunu vyrobeného materiálu, což je jeden z vůbec nejdůležitějších ukazatelů pro řízení celého podniku.

Výsledkem je, že v posledních letech se nám opakovaně daří spotřebu snižovat, například zaváděním nových technologických prvků do výrobního procesu. Obecně u nich totiž platí, že nové technologie mají stále nižší spotřebu. A samozřejmě se snažíme hledat a zavádět jakákoli jiná opatření, která úspory energie slibují.

Jak vidíte vývoj cen energií?

Myslím, že ceny elektřiny ani plynu nemohou zůstat na stávající úrovni. Příznivý vývoj je v poslední době vidět na trhu s elektřinou, kde jsme opravdu zaznamenali pokles cen. Kazí to samozřejmě problém s dotacemi pro obnovitelné zdroje a jejich dopadem na ceny.

Produkty z papírových voštin.
Produkty z papírových voštin.

Méně spokojeni jsme se situací na trhu s plynem. Jeho cena je tak vysoká, až se mi zdá, že zahraniční producenti dodávající do České republiky zneužívají svého postavení na trhu. Pro papírenskou výrobu je to samozřejmě veliký problém vzhledem k tomu, jak velkou část nákladů energie u nás tvoří.

Ceny plynu ale zatím dolů nejdou...

Já myslím, že energetický trh zatím ještě nereagoval na vývoj situace ve světě, kde plynu přibývá a ceny nejspíše půjdou dolů. Jinak se samozřejmě může stát, že nás doslova převálcují například velké americké papírenské firmy, které mají náklady na výrobu tepla z plynu v průměru o třetinu nižší, než je tomu u nás. Nejde však jen o americkou konkurenci, ale i o závody v zemích, jako je Rusko nebo Čína.

Pokud to tak půjde dále, můžeme mít velký problém udržet v České republice výrobu papíru. A samozřejmě postavit papírnu není totéž jako postavit hypermarket. Jde o rozsáhlé a komplikované zařízení, které potřebuje nejen vhodné suroviny, ale také velmi zkušené pracovníky znalé oboru. Jak se ztratí zkušenosti, návrat je těžký.

Jak vám v tomto ohledu pomáhá spolupráce s Lumiusem?

Dnes se pohybujeme na burze a po konzultacích s Lumiusem a jejich specialisty se snažíme na energetické burze nakupovat v nejvhodnějším okamžiku, a to jak v případě plynu, tak elektřiny. V tom se ukázal být Lumius dobrým partnerem. Nákupy tedy provádí zmocněný člen představenstva s pomocí vyškoleného pracovníka, ale rady a pomoc Lumiusu jsou pro nás velmi důležité.

Provoz papírny v Aloisově.
Provoz papírny v Aloisově.

Vlastně je neuvěřitelné, jak se za poslední roky náš styl nakupování energie změnil. Dokonce se nám otevřela i možnost obchodování s energií na burze a můžeme také využít toho, že jako velký exportér máme značné prostředky v eurech.

Uvažujete například o zavedení nějaké vlastní výroby energie?

Zatím ne. Papírnu v Aloisově jsme koupili v konkurzním řízení před dvěma a půl lety, a ještě to nebylo prioritou. Ale jednoznačně v našich úvahách a přípravách míříme k tomu, že bychom si chtěli postavit nějaký kombinovaný zdroj energie, tedy kogenenerační jednotku pro výrobu tepla a elektřiny.

Vlastně je neuvěřitelné, jak se za poslední roky náš styl nakupování energie změnil. Dokonce se nám otevřela i možnost obchodování s energií na burze a můžeme také využít toho, že jako velký exportér máme značné prostředky v eurech.

Zatím jsme se ještě nerozhodli pro určitou technologii, variant je několik. Ale v každém případě se to nabízí a byla by zřejmě škoda nevyužít podmínek našeho provozu.

Kvůli charakteru spotřeby?

Ano, určitě by byla škoda nevyužít rovnoměrnosti naší spotřeby. Náš zdroj by mohl pracovat s vysokou účinností. Proto už se pravidelně scházíme, sledujeme novinky v této oblasti a probíráme různé možnosti, abychom pak byli připraveni.

My máme v podniku v tuto chvíli poměrně moderní plynovou kotelnu s účinnými kotly, ale je zhruba osm let stará a už se na obzoru rýsuje konec její životnosti. A zdá se téměř jisté, že pak přejdeme na nějakou kogenerační jednotku, která by měla poskytovat teplo i elektrickou energii.

Navíc ještě máme v areálu vodní dílo, jež bylo dříve osazeno dvěma vodními turbínami. Jeho provoz byl ovšem v minulosti přerušen. Znovuuvedení do provozu brání jistá administrativní omezení a komplikovanější majetkové vztahy (kvůli rozprodeji majetku tehdejším vedením v té době ještě Olšanských papíren). Ale pokud se to podaří, rádi bychom jej nakonec uvedli do provozu, a pořídili si tak vlastní malou vodní elektrárnu.

MELECKY GROUP

Rodinný holding, který dnes ovládá několik společností. Nejstarší je MELECKY a.s., založená roku 2002, která navazuje na živnostenské podnikání Jaromíra Meleckého, dnes předsedy představenstva. Podnikala a podniká hlavně ve výrobě papírových obalů, které vyrábí v závodě v severomoravském Vítkově. V roce 2008 otevřela provoz v polských Rudnikách u Częstochowé.

O tři roky později, v roce 2011, převzala zkrachovalou papírnu v Aloisově, dnes Papírna Aloisov a.s. V té se produkují barevné a akvarelové papíry i kartony. Podnik také vyrábí střelecký karton sloužící k výrobě terčů. Závody firmy v České republice zaměstnávají zhruba sto padesát pracovníků.

 Autor: spe

Svět plný energie > Rozhovory > Jsme téměř ideální zákazníci

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

12.6.2019 177 GW obnovitelných zdrojů do provozu v roce 2018

AKTUALITY Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů uvedených v roce 2018 do provozu činil 177 GW. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt:

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

12.6.2019 177 GW obnovitelných zdrojů do provozu v roce 2018

AKTUALITY Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů uvedených v roce 2018 do provozu činil 177 GW. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt: