Češi otevírají nový trh s ukládáním energie

20.12.2017

SKLADOVÁNÍ ENERGIE - Na podzim roku 2017 byl v Horní Suché u Havířova položen základní kámen továrny, která bude mít během několika let jednu z největších kapacit výroby akumulátorů HE3DA v Evropě.

 Kompletace baterie na malé zkušební linceZoom gallery
Kompletace baterie na malé zkušební lince
Projekt akciové společnosti Magna Energy Storage bude financován díky jejím strategickým akcionářům. Prvním je společnost Battery Unite s.r.o. Její prezidenti Jaroslav Kučera a Milan Rýdl říkají, že už nyní je zájem o produkci obrovský: mají předobjednávky na více než roční produkci. "Investoři na stavbu největší české továrny na baterie jsou připraveni a zájem se zvyšuje každým dnem," říkají představitelé společnosti.

Co je Battery Unite? 

Jsme privátní společnost založená s cílem dotáhnout do praxe velkovýrobu akumulátorů podle technologie firmy HE3DA. S našimi partnery se tedy soustředíme na zdárné dokončení a spuštění výrobních linek v Horní Suché. Jsme přesvědčeni, že náš úspěch bude mít zásadní dopad na všestranný rozvoj oboru akumulace energie, především z obnovitelných zdrojů, regulace energetických sítí a umožní to nebývalý rozvoj sítí dobíjecích stanic pro elektromobily. A to bez nutnosti zásadní rekonstrukce rozvodných elektrických sítí.

Co bude mít z provozu linek společnost HE3DA, která je vlastníkem duševního vlastnictví k baterii? 

HE3DA má nastaveny licenční příjmy z každé vyrobené kWh, specifikované v již podepsané licenční smlouvě. 

Máte už všechny prostředky na projekt první fáze továrny v Horní Suché?

Ano, první část pro potřeby stavby jsou zajištěny. Další prostředky na stavbu a dodávku technologie se shromažďují tak, jak vyžadují jednotlivé fáze výstavby. 

A kdy by měl být projekt hotový a jaký by měl být objem výroby?

Vyrábět by se mělo začínat na přelomu let 2018 a 2019. Startovací kapacita bude zhruba v úrovni 1,2 gigawatthodiny (GWh) ročně. Postupně se kapacita bude zvyšovat až na cílovou hranici 35 GWh ročně, přibližně v horizontu pěti až šesti let. 

Už v tuto chvíli máme zamluvenou veškerou výrobu z celých prvních dvou let provozu. 

Co by mělo přesně na první lince vznikat? Jaké baterie a pro jaké využití?

Jako první budeme vyrábět velké standardizované akumulátory o hmotnosti zhruba 450 kg s kapacitou 50 kWh. A využít je lze všude tam, kde se vyplácí skladovat, nebo pomocí menších úložišť regulovat dodávku elektrické energie. Chceme je prodávat v kontejnerových sestavách s kapacitou až 8 megawatthodin na kontejner. Což je mimochodem podstatně více, než kolik dnes nabízí konkurence – a jedním z důvodů je to, že budeme používat velmi bezpečné a robustní baterie, takže například odpadá klimatizace na chlazení. 

Čím se ještě má váš produkt odlišit?

Celá řídicí elektronika může být jednodušší než u dnešní konkurence. Naše akumulátory je také možné jednoduše repasovat přímo u klienta. Naprosto zásadní je naše schopnost dosloužilé baterie recyklovat, a to až ze 100 % všech pevných částí! Zatím neumíme recyklovat pouze elektrolyt – ale není jisté, zda jeho recyklace dává smysl. 

Jaká bude cena?

Predikujeme – a to už je to poměrně přesný odhad – že by se naše prodejní cena mohla pohybovat kolem 400 až 500 euro za kilowatthodinu. Díky levnější technologii výroby se určitě dostaneme pod aktuální ceny na trhu (veřejně nabízené ceny za menší systémy jsou zhruba od 800 euro za kWh, byť skutečně velké instalace jsou patrně levnější, pozn. red.). Je to samozřejmě stále ještě cena předběžná, ceník ještě nemáme.

Vraťme se ještě k možnému využití: kde a jaké si představujete? 

To řešíme dnes a denně, obracejí se na nás firmy, které již pochopily, že mohou na této platformě vybudovat svůj vlastní, a troufám si říct vysoce konkurenční byznys. Kvalitní baterie s našimi vlastnostmi mohou sloužit v nekonečném množství aplikací, např. jako záložní zdroje u datových úložišť, kamerových systémů, alarmů, přenosné mechanizace a tak dále. Sami jsme překvapeni, s čím se na nás naši potenciální partneři obracejí. Ale my jsme specialisté na výrobu baterií a ostatní je už příležitost pro každého podnikatele, který má nápady. Představitelných scénářů je prostě celá řada, a my je rozhodně všechny nedokážeme vymyslet – a ani nechceme. Naším cílem je otevřít zcela nový trh, který doteď nemohl vzniknout, protože neexistovala vhodná technologie.

Jednu konkrétní otázku bych přesto měl: co nástup elektromobility?

To je další velký příběh. Prostor pro využití při budování nabíjecích stanic pro osobní, ale rovněž i hromadnou dopravu je obrovský. Bateriové kontejnery s našimi akumulátory – uložené klidně v zemi – by mohly sloužit k dobíjení desítek až stovek aut u každé dnešní pumpy, v obchodních a parkovacích centrech, na trasách u fotovoltaických parků a samozřejmě v každém rodinném domečku po celé naší zemi.

Je jen těžko představitelné, že bychom předělávali rozvodnou síť tak, aby ke každé stanici vedlo vedení, které by zvládlo pokrýt odběr nutný pro nabíjení několika elektromobilů najednou. Ale s našimi bateriemi by mělo být možné se obejít bez rekonstrukce rozvodné sítě a mělo by být tedy možné například vybudovat hustou síť nabíjecích stanic bez nutnosti náročných – a v mnoha případě prakticky nereálných – investic do síťové infrastruktury.

Naše síť není dimenzovaná například na masový nástup elektromobility, ale tato baterie zásadně mění situaci.

A máte nějaké plány na případnou expanzi?

V pravý čas určitě ano. Teď se ale chceme soustředit na Českou republiku, protože si myslíme, ne, jsme přesvědčeni, že se tu nabízí reálná možnost vybudovat obor, který reálně pomůže celé naší ekonomice a popostrčí ji dopředu. Je to samozřejmě finančně zajímavý projekt, ale kromě toho je to český nápad, který se narodil v české hlavě, v české kotlině a díky českému kapitálu může vylepšit kvalitu života nás všech. Kdo by nechtěl mít ve městech čistší vzduch?

Děkujeme za rozhovor 

spe4_2017_s3jaroslavkučera.pngspe4_2017_s3milanrydl.pngJaroslav Kučera je programátor, věnoval se především vývoji účetního softwaru. Založil vlastní společnost v oboru, ale postupně přešel k investičnímu poradenství a investování samotnému. Se ženou vychovávají dvě děti. Milan Rýdl (vpravo) dlouhá léta podnikal do roku 2010 ve stavebnictví, v posledních letech se ovšem věnuje investičnímu byznysu. Je ženatý a má celkem čtyři, dnes již dospělé děti. 

 

Zoom galleryBaterie HE3DA je z hlediska chemického složení materiálu zcela běžnou lithiovou baterií. Až na malé výjimky (např. separátor mezi elektrodami) používá běžně dostupné a běžně obchodovatelné bateriové materiály. Na rozdíl od běžných li-on baterií, které tvoří tenké a velmi ploché elektrody svinuté do článku (tzv. svitkové baterie), elektrody HE3DA baterie jsou zhruba o dva řády silnější. Podle výrobců dosahují podobného objemu a kapacity, a to díky tvarování elektrody na mikroskopické úrovni. Díky komplikované struktuře mají dostatečný povrch na to, aby se k nim mohlo přichytit podobné množství lithiových iontů jako na klasické elektrody, které mají na pohled (tedy v makroskopickém měřítku) podstatně větší plochu.  Na fotografii sestava z 50kWh akumulátorů, které se mají vyrábět v závodu v Horní Suché.

spe - Svět plný energie - je magazínem vydávaným společností Lumius.

 

Svět plný energie > Rozhovory > Češi otevírají nový trh s ukládáním energie

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

15.4.2019 OZE dodaly v Německu 65% elektřiny

AKTUALITY - První týden v březnu Německo zažilo energetickou premiéru: obnovitelné zdroje energie (OZE) vyrobily rekordních 65 % veškeré elektřiny. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt:

Aktuality
7.11.2019 Lomonosov na místě

AKTUALITY - První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svou trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce, a stala se tak nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu do konce letošního roku. Společnost chce své malé plovoucí elektrárny s reaktory odvozenými od pohonných jednotek jaderných ledoborců nabízet do odlehlých oblastí, zatím ale žádné zahraniční zákazníky nemá. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let, elektrický výkon reaktorů je 70 MW.  celý článek

15.10.2019 Stát elektromobilů ve tmě

AKTUALITY - Zhruba milion domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se v týdnu od 7. října ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) je v několika postupných vlnách odstavovala kvůli snížení rizika vzniku lesních požárů.  celý článek

16.7.2019 Emisních povolenek znovu ubude

AKTUALITY - Přebytek emisních povolenek na trhu je podle dat Evropské komise pro 2019 stejný jako v loňském roce. celý článek

13.5.2019 Uranová kostka z válečného Německa

AKTUALITY - Fyziky z univerzity v Marylandu překvapila nečekaná anonymní zásilka, ze které se vyklubala palivová kostka z nacistického jaderného reaktoru. celý článek

15.4.2019 OZE dodaly v Německu 65% elektřiny

AKTUALITY - První týden v březnu Německo zažilo energetickou premiéru: obnovitelné zdroje energie (OZE) vyrobily rekordních 65 % veškeré elektřiny. celý článek

  

Chcete dostávat své osobní vydání tištěného magazínu Svět plný energie?

Ano, chci

Podporujeme:

SVĚT PLNÝ ENERGIE

Webový magazín a tištěný
čtvrtletník přináší témata,
zajímavosti, rozhovory
a důležité informace nejen
ze světa plného energie.

Pro Lumius, spol. s r.o.
vydává Business Media CZ a BARIDA Agency

Redakce:
Josef Janků, Jan Gregor a další ...

Grafické zpracování:
Michael Ehrlich

Texty:
neoznačené materiály jsou redakční

Foto:
archiv firem a autorů, redakce,
Thinkstock

Kontakt: